Sports Results

TABLE TENNIS 2ND RANKING RESULTS

Veteran, Robert “BOB” Ballantyne won the Second Ranking Table Tennis Tournament held at the Bethel High Secondary School at Campden Park last weekend, defeating Sean Stanley twice in the two “Double Knock” out Final matches.

In the First match 4-11, 11-6, 11-9, 11-7 and in the rematch 11-4, 11-6, 11-7. The Tournament was played using the Double Knock-out System

Sean Stanley who played unbeaten in the winners section defeating Rodney Caruth, Romano Spencer and Joseph Carrington in the process earned the second place.

Damion Dublin defeated Romano Spencer 11-6, 2-11, 11-8, 8-11, 11-6 earned the third place.




NATIONAL NETBALL RESULTS

New Era Pepper Stars edged past Dr. Ackie Pacers 19-17 in Division (4) of the LIME National Netball Championship at the Kingstown Netball Center at New Montrose yesterday.

Also yesterday, Sea Operations Nar Fren Dem beat Star Girls 55-42 in Division (2).

The Championship will continue next Tuesday, following a break for the Easter Holidays.




HAIROUN BEER BIABOU FOOTBALL RESULTS

A goal each from Kemron Osment, Codale Cupid and Wayne Harper gave SV United of Georgetown a 3-nil victory over CUSAC Choppins United yesterday in the Hairoun Beer Biabou Football League at the Biabou Playing Field.

This afternoon at half past four, COMPUTEC Cane End will play against LP Boys of Georgetown also at the Biabou Playing Field.




NATIONAL CRICKET OPENING RESULTS

Press Release: National Lotteries Authority Premier and First Divison and Women’s Competition Results March 19 & 20, 2016

Premier Division
Saturday 19th March, 2016
Arnos Vale One

Team Rivals won by an innings and 77 runs over Carl Joseph Law Chambers ASCO

Carl Joseph Law Chambers made 99 all out; Roger Gibson 32 not out
Kelshun DaSilva 29 Bowling for Team Rivals

Casmond Walters took 4 for 32
Olanzo Jackson 2 for 35

Team Rivals 1st innings made 348/5 declared

Hyron Shallow 153
Marvin Small 124
Casmond Walters 27

Bowling for Carl Joseph Law Chambers ASCO

Nelron Toby took 2 for 55
Kuthbert Springer took 2 for 81
Deron Greaves 2 for 94

ASCO 2nd Innings made 172 all out

Deron Greaves 85
Kelshun DaSilva 36

Bowling for Team Rivals

Olanzo Jackson took 4 for 39
Casmond Walters took 2 for 34

Park Hill

Lime Radcliffe defeated Victors One by 4 wickets

Victors One won the toss, batted and made 127 all out

Atticus Browne 40
Shaquille Browne 20

Bowling for Lime Radcliffe

Wesrick Strough took 7 for 39





Lime Radcliffe 1st innings made 108 all out

Kadir Nedd 24
Romario Pierre 22
Rodney Lawrence 21

Bowling for Victors One

Miles Bascombe took 6 for 17
Alston Bobb took 2 for 37

Victors One 2nd innings made 111 all out

Alston Bobb 31
Donwell Hector 27

Bowling for Lime Radcliffe

Dyke Cato 5 for 51

Lime Radcliffe 2nd innings made 134 for 6

Romano Pierre 51
Kadir Nedd 25
Wayne Harper 24

Bowling for Victors One

Ray Jordan took 3 for 22
Alston Bobb took 3 for 35

First Division
Sion Hill
Sunday 20th March, 2016
French Verandah SVG Community College defeated Combined Youths by 68 runs

French Verandah SVG Community College made 168
Dion Bynoe 60
Rayon Williams 23
Tilron Harry 20

Bowling for Combined Youths

Geron Wyllie took 3 for 32
Nickie Antoine took 3 for 35
Jawanza Young took 2 for 16
Marlon Farrell took 2 for 28

Combined Youths then replied with 118

Oneil Endeavour 49

Bowling for French Verandah SVG Community College

Akeem Woods took 4 for 42
Ronaldo Franklyn took 3 for 21
Jeremy Layne took 2 for 20

Arnos Vale 2 Sunday 20th March, 2016
Smashers defeated Ruddy’s Electrical by 7 wickets

Ruddy’s Electrial Unique Warriors made 72 all out

Jerome Samuel 30

Bowling for Smashers

Javid Harry 4 for 19
Javon Samuel 2 for 10
Courtney Joyette 2 for 13

Smashers made 75 for 3
Rawdon Bentick 26

Bowling for Ruddy’s Electrical Unique Warriors

Joseph Medford 2 for 28

Stubbs
Sunday March 20th
Victors Two defeated Prime Consulting Marriaqua by 140 runs

Jenry Ollivierre 49
Kishore Shallow 47
Casmus Hackshaw 31

Bowling for Prime Consulting Marriaqua

Isaac Haywood took 3 for 56
Jouvanni Davis took 2 for 27

Prime Consulting Marriaqua 72; Jenry Ollivierre 4 for 26, Leon Quashie 3 for 14, Adinol Richards took 2 for 19

Women’s Competition
Sion Hill
Saturday 19th March, 2016

United Survivors made 103
Samantha Lynch 32
Cordel Jack 24; OJay Matthews 5 for 25 off 5 overs
Jerden Jacobs 2 for 1 off 1.2 overs
Romando Browne 2 for 13 off 3 overs

Under 15 made 150; Romando Browne 38 not out, Jahiel Walters 37
Javid Baptiste 29, OJay Matthews 21

The Championships will continue after the Easter weekend on 2nd & 3rd April.

Advertisement